Kedy potrebujete projekt?

Vždy

Projekt potrebujete vždy. Potrebujete pôdorysy a pohľady na steny. V ideálnom prípade máte aj zameranie stavby. Pri projektovaní si autor projektu uvedomí celý postup prác, zadefinuje odkiaľ sa začne pokladať dlažba, ako budú na seba nadväzovať škáry, ako vyriešiť detaily pri oknách, dverách, nábytkoch, sklenených stenách, žľaboch. 

Projekt

Ak disponujete projektom, predídete nedorozumeniam s realizátorom. Do kópie projektu si viete spolu s realizátorom dopísať rôzne poznámky, ktoré budú objasňovať vaše predstavy a plánovaný spôsob práce. Najmä ak treba koordinovať vodárov, elektrikárov, kúrenárov, nábytkárov a iných odborníkov.  

Pre stavebných robotníkov je dobré písať zadanie prác, ktoré bude popisovať želaný stav. Čím viac detailov a podrobností, tým lepšie. Vždy treba priložiť pôdorys so zmenami či inými prácami, ktoré sa plánujú vykonávať.

  • projekt by mal obsahovať pôdorys, v ktorom je zakreslené všetko, čo v riešenom priestore bude (nábytok, umývadlo, toaleta, sprchovací kúť, žľab, vaňa, pozícia vodovodných batérií, elektrické zásuvky, vypínače, umiestnenie zrkadiel, svietidiel nástenných, stropných)
  • pohľady na steny
  • plán pokládky so zakreslením prvej položenej dlaždice, všetkých otvorov pre vodu, odpad, elektrické zásuvky a vypínače, žľaby, vodovodné batérie, zrkadlá,…
  • spotreba materiálu – vypočítava sa spočítaním všetkých kusov v projekte, v prípade potreby vyrezávať náročné otvory či jolly hrany je potrebné zvážiť množstvo rezervy. Počet kusov aj s rezervou je vždy násobkom množstva v jednej krabici. 
  • koordinačný pôdorys, kde je zakreslené všetko spolu, aby nedošlo ku kolízií (vody s elektrikou, kúrením,..)
  • samostatné výkresy: dlažby, vody, elektriky, vzduchotechniky, nábytkov
  • detaily (spoj zárubňa dverí a obklad steny, osadenie sprchového žľabu, jeho napojenie na hydroizoláciu a obklad,…) 

 

Vizualizácie

Robia sa v rôznych kvalitatívnych prevedeniach. Nie každý má 3D videnie. Vtedy je vizualizácia alebo virtuálna prehliadka plánovaného priestoru veľmi užitočná. Ak je súčasťou projektu, opäť sa viete rýchlejšie a zrozumiteľnejšie v projekte zorientovať a dohodnúť. 

Prehrať video
Návrat hore