Veľkoformátová dlažba

Už niekoľko rokov sa dizajnéri snažia odlíšiť od bežne dostupných riešení použitím veľkoformátovej dlažby. Určite sa nejedná o malý dizajnový úlet. Veľkoformátová dlažba nieje pre každého. V drvivej väčšine majú o veľkoformátovú dlažbu záujem ľudia, ktorí majú radi dizajn, chcú sa odlíšiť, sú extravagantní, majú zmysel pre detail. 

1200 x 2400 mm +

Za veľkoformátovú dlažbu sa v súčasnosti považujú rozmery obkladov 1200 mm x 2400 mm a väčšie. Najväčší kus, aký sa dnes vyrába je 1620 x 3240 mm. Na Slovensku nemáme normu v stavebníctve, ktorá by definovala veľkoformátovú dlažbu a zásady práce s ňou. V Taliansku, kolíske väčšiny módnych a dizajnérskych trendov, sa za veľkoformátovú dlažbu podľa miestnej normy považuje dlažba, ktorej jedna hrana je väčšia ako 600 mm. Čiže podľa tejto normy je aj kachlička 150 x 600 mm veľkoformátová dlažba.  Podla veľkostí obkladov sa určuje šírka škáry. Podľa talianskych noriem by mali byť škáry medzi obkladmi 1200 x 2400 mm 5 a viac milimetrov, čo je pre 99,9% zákazníkov neprípustné.

Šírka škáry

V praxi sa používajú pri veľkých dlažbách minimálne medzery, šírky škár 1 – 2mm. Vo výnimočných prípadoch, ak sa napríklad pokladajú dlažby od podlahy až po strop vedľa seba, je možné prikladať jeden kus ku druhému ešte s menšou škárou. Všetky takéto montáže sú pomerne rizikové a treba s tým počítať. 

Čo by vás malo zaujímať v súvislosti s veľkoformátovou dlažbou?

  • ako dlažba príde na miesto určenia – transportné debny
  • ako dlažbu doniesť na miesto pokládky a ako s ňou manipulovať – transportný systém
  • zmestí sa do výťahu, dá sa vyniesť ručne?
  • ako viem, že pokladači sa rozumejú svojej práci a dokončia svoju prácu v dokonalom prevedení?
  • aké lepidlo použiť?
  • prečo nieje dôležitá cena dlažby

Aké lepidlo použiť?

My máme dobré skúsenosti s rôznymi lepidlami. Pomerne často používame produkty od firmy Mapei. Sú bežne dostupné asi v každých stavebninách, majú široké portfólio produktov, čo umožňuje zvoliť to najvhodnejšie pre riešenú aplikáciu. Majú prepracované celé skladby, rôzne doplnky ako sú pásky, tmely, škárovacie hmoty,… a čo je najdôležitejšie aj technickú podporu, s ktorou viete prekonzultovať každú špecialitku.

V interiéroch odporúčame dlažby do rozmerov 800 x 800 mm lepiť s flexibilným lepidlom Keraflex Extra S1. Toto lepidlo má požadovaný parameter C2TE, ktorý majú aj mnohé iné lepidlá, ale keďže nieje všetko len o tomto parametri, používame Mapei. Na dlažby s rozmermi 1200 x 2400 a väčšie treba jednoznačne použiť lepidlo Keraflex Ultralite S2.

V exteriéri odporúčame používať na lepenie gresového obkladu (keramickej dlažby) flexibilné lepidlo Keraflex Ultralite S2

Nieje všetko o lepidle, treba myslieť aj na penetrácie, hydroizolácie, dilatácie… 

Cena dlažby

Cena samotnej dlažby nieje najdôležitejší parameter. Cena kvalitného materiálu za 1 m2 pri formátoch 1200 x 2400 mm je od 60 €/m2 bez DPH. Ak je dlažba lesklá, ceny sú vyššie, od 80 €/m2 bez DPH.

Z výroby sa veľkoformátová dlažba dováža v špeciálnych transportných debnách. V kamióne je takáto debna umiestnená väčšinou samostatne a zaberá pomerne dosť priestoru. Je jedno, či sa v transportnej debne nachádza jeden kus alebo 20. Čím viac kusov, tým je náklad na dopravu a manipuláciu nižší. 

Cena práce a vhodných lepidiel začína na úrovni 50 €/m2 a veľakrát presahuje aj 100 €/m2. Do cenotvorby vstupuje viacero parametrov, preto treba k zákazkám pristupovať vždy individuálne. 

Ako vybrať realizátora?

Na základe referencií. Nieje dôležitý len výsledok práce, ale aj priebeh, prístup, vplyv na ostatné práce realizované na danej stavbe. 

Je veľmi dôležité, či sa pokladači vo svojom odbore vzdelávajú. Osobne navštevujem produktové školenia, sú efektívne a praktické. Veľakrát sa skladajú z teoretickej, ale aj praktickej časti. Pokladači tam majú možnosť vyskúšať si nové pracovné pomôcky, rôzne vylepšenia náradia a iné.. 

Čo by mal vedieť
architekt, dizajnér a stavebník
o obkladoch a dlažbách

Pripravili sme pre vás príručku. Nájdete v nej mnoho informácií skoro na všetky témy v súvislosti s obkladmi a dlažbami. Niečo o výrobe, o dizajnovaní, o možnostiach použitia, ako pracovať, konkrétny výber materiálov, pracovné pomôcky,…

[ cena: 20 € – osobný odber v našom showroome v Prešove alebo v Bratislave ]

Návrat hore