MRAMOROVÝ DIZAJN

Mramorový dizajn dlažby je, bol a bude v ineriérovom dizajne veľmi žiadaný. Aj keby sa mal v budúcnosti menej používať, určite sa nikdy nestane starým, nemoderným. Použitím mramorových dekorov získa riešený priestor efekt luxusu. Ak luxus, tak dbajte na to, aby imitácie luxusných obkladov boli kvalitné. Treba si dôkladne skontrolovať kvalitu tlače, ďalej je potrebné vedieť ako často sa vzor na obkladoch opakuje (samozrejme čím menej, tým lepšie), obklady by mali byť rektifikované, hrany jemne opracované.

Mramorové dekory sa dajú rozdeliť do 5 základných farebných skupín:

  • prevažne biele imitácie kameňov s rôzne šedými či zlatými žilami, hustejšie či redšie zobrazenie žíl, väčšinou s názvom statuario alebo calacatta s rôznymi prívlastkami výrobcov. Na výber je na trhu obroské množstvo podobných dekorov,

  • čierne dekory s bielymi alebo zlatými žilami,

  • šedé dekory,

  • žlto béžové až hnedé odtiene, rôzne onyxové imitácie

  • všetky ostatné odtiene, kde sa dajú nájsť zelené modré, fialové či iné vzácne až netradičné dekory, ktoré niesú bežne dostupné z prírodných materiálov.

Tieto skupiny sú len nami vnútrofiremne vytvorené, aby sme vedeli efektívne komunikovať s našími zákazníkmi. Na trhu je nepreberné množstvo rôznych možností a keď sa potrebujete s návrhom posunú ďalej, niekedy pomôže aj vylučovacia metóda.

Povrchové úpravy

Prevažne LUC/ lucido / glossy / lesklé, SILK a NAT / naturale. Lesklý povrch je pre mramorový dizajn charakteristický. 

Steny prevažne v kúpeľniach alebo vstupných halách vyzerajú efektne práve z lesklých obkladov. Lesklá dlažba sa používa aj na podlahy v rezidenčných stavbách. V komerčných interiéroch, kde sa ľudia pohybujú v topánkach sa lesklá dlažba neodporúča, pretože by sa mohla poškrabať vrchná posklená vrstva dlaždíc. V kúpeľniach je potrebné kombinovať lesklé povrchy na stenách s povrchmi NAT (naturale), ktoré nie sú také šmykľavé. Pri mramorových dekoroch sa dajú vybrať aj povrchy v prevedení SILK, ktoré sú lesklé ale bez posklenia ako v prípade LUC. Tieto dlažby sú okrem iného mimoriadne vhodné aj ako vrchné dosky stolov či kuchynských liniek.

Formáty & hrany

Bežne sa používajú všetky typy veľkosti formátov. Od malej mozaiky až po veľkoformátové kusy tých najväčších rozmerov. Najviac vyniknú práve spomenuté veľkostné protipóly: mozaiky a veľkoformátová dlažba. Tendenciou pri pokládke veľkoformátovej dlažby je minimalizovať škáry. Pri mozaikových obkladoch je šírka škáry daná od výrobcu, pretože kúsky mozaiky sú nalepené na sklotextilnej mriežke.

Použitie a efekty

Opäť rozsiahle možnosti použitia. Obľúbené v kúpeľniach na stenách, po ktorých voda rychlejšie stečie dole. Lesk na obkladoch navodí efekt luxusnejšieho povrchu.

Príďte do My Residence Showroom & Coworking

Zavolajte na +421 948 790 817 a dohodnite si stretnutie u nás. Je lepšie dlaždice vyskúšať aj na dotyk. Zároveň máte možnosť prejsť všetko s nami aj cez tel. bez osobného stretnutia.
Návrat hore